Odpowiednie dokarmianie ptaków zimą pozwoli im przetrwać ten najtrudniejszy okres w roku. Jednak dokarmiając ptaki możemy niestety popełnić kilka błędów. Lepiej więc w ogóle ich nie karmić, niż robić to źle. Wygłodniałe w okresie zimowym zjedzą wszystko, co im podamy. Niestety niektóre pokarmy mogą poważnie im zaszkodzić.
Kiedy zacząć dokarmiać ptaki?
Ptaki powinniśmy zacząć dokarmiać w momencie, gdy spadnie śnieg i wszystko zostanie nim przykryte. Właśnie wtedy ptaki mają problemy ze znalezieniem pożywienia. Jeżeli śniegu nie ma, to powinny radzić sobie same. Dokarmianie ptaków należy zakończyć z nadejściem wiosny.
Jak dokarmiać ptaki?
Ptaki należy dokarmiać tylko naturalnymi produktami. Na pewno nie powinniśmy podawać resztek z naszych stołów, ponieważ często zawierają one konserwanty, sól i inne przyprawy, które są szkodliwe dla ptaków. Nie można podawać im żadnych produktów solonych typu: słone orzeszki, czy soloną słoninę. Bardzo szkodliwe są dla nich również produkty zepsute np. spleśniały chleb. Nie wolno podawać również ziaren i kasz, które pęcznieją w przewodzie pokarmowym np. nieugotowany pęczak. Szkodliwe jest także namoczone, a następnie zamrożone pieczywo. Nie powinniśmy wsypywać do karmnika za dużo pokarmu aby nie zamarzał i nie psuł się. Ptaki z chęcią zjedzą zboża, kasze, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, konopi, suszone owoce, orzechy oraz gotowe pokarmy przygotowane specjalnie dla dzikich ptaków. Dostępne są również w sklepach zimowe kule, są to nasiona i orzechy zalane roztopionym tłuszczem umieszczone w siateczce. Bardzo dobra będzie również słonina lub łój (tłuszcz zwierzęcy). Ten przysmak może na dworze wisieć około 2, 3 tyg, jeśli w tym czasie nie zostanie zjedzony, to należy go ściągnąć aby nie zaszkodził ptakom. Bardzo ważne jest też podawanie wody, ponieważ zimą dostęp do niej może być utrudniony.
Ptaki wodne typu łabędzie i kaczki również jedzą ziarna zbóż, a do tego warzywa (pokrojone na drobne kawałki). Nie należy karmić ptaków wodnych tylko i wyłącznie chlebem. Może on jednak stanowić dodatek w ptasiej diecie ale powinien być świeży i pokruszony na drobne kawałki.
Do mojego karmnika przylatują sikorki, wróble, sójki, sroki, kosy i gile. Niestety uchwycenie ich na zdjęciach nie jest łatwe.
Dokarmiajmy ptaki z rozwagą i tylko wtedy, gdy tego naprawdę potrzebują. Nie powinniśmy zbyt wcześnie rozpoczynać karmienia i w zbyt dużych ilościach, ponieważ skutkiem tego może być to, że ptaki zamiast odlecieć na zimę zdecydują się przezimować. Niektóre mogą również przestać poszukiwać jedzenia samodzielnie i liczyć tylko i wyłącznie na pokarm, który dostają od człowieka. W karmieniu powinniśmy być konsekwentni i jeśli już zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków, to powinniśmy robić to regularnie aż nadejdzie wiosna.
Ach ta zima.. na pewno nas wszystkich zaskoczy : D a z tymi warzywami dla łabędzi to mnie zaskoczyłaś!
Ciekawe tylko kiedy nas zaskoczy 🙂 Może w tym roku uda się i będzie śnieg na święta. Wszyscy zazwyczaj chlebem karmią łabędzie, a równie dobrze można im dać coś co im nie szkodzi. Marchewkę czy seler pewnie każdy w domu ma 🙂