fbpx

Dokarmianie ptaków zimą

Karmnik

Odpowiednie dokarmianie ptaków zimą pozwoli im przetrwać ten najtrudniejszy okres w roku. Jednak dokarmiając ptaki możemy niestety popełnić kilka błędów. Lepiej więc w ogóle ich nie karmić, niż robić to źle. Wygłodniałe w okresie zimowym zjedzą wszystko, co im podamy. Niestety niektóre pokarmy mogą poważnie im zaszkodzić.

Karmienie-ptakow

Kiedy zacząć dokarmiać ptaki?

Ptaki powinniśmy zacząć dokarmiać w momencie, gdy spadnie śnieg i wszystko zostanie nim przykryte. Właśnie wtedy ptaki mają problemy ze znalezieniem pożywienia. Jeżeli śniegu nie ma, to powinny radzić sobie same. Dokarmianie ptaków należy zakończyć z nadejściem wiosny.

Jak dokarmiać ptaki?

Ptaki należy dokarmiać tylko naturalnymi produktami. Na pewno nie powinniśmy podawać resztek z naszych stołów, ponieważ często zawierają one konserwanty, sól i inne przyprawy, które są szkodliwe dla ptaków. Nie można podawać im żadnych produktów solonych typu: słone orzeszki, czy soloną słoninę. Bardzo szkodliwe są dla nich również produkty zepsute np. spleśniały chleb. Nie wolno podawać również ziaren i kasz, które pęcznieją w przewodzie pokarmowym np. nieugotowany pęczak. Szkodliwe jest także namoczone, a następnie zamrożone pieczywo. Nie powinniśmy wsypywać do karmnika za dużo pokarmu aby nie zamarzał i nie psuł się. Ptaki z chęcią zjedzą zboża, kasze, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, konopi, suszone owoce, orzechy oraz gotowe pokarmy przygotowane specjalnie dla dzikich ptaków. Dostępne są również w sklepach zimowe kule, są to nasiona i orzechy zalane roztopionym tłuszczem umieszczone w siateczce. Bardzo dobra będzie również słonina lub łój (tłuszcz zwierzęcy). Ten przysmak może na dworze wisieć około 2, 3 tyg, jeśli w tym czasie nie zostanie zjedzony, to należy go ściągnąć aby nie zaszkodził ptakom. Bardzo ważne jest też podawanie wody, ponieważ zimą dostęp do niej może być utrudniony.

Pokarm-dla-ptakow

Kula zimowa dla ptaków.

Ptaki wodne typu łabędzie i kaczki również jedzą ziarna zbóż, a do tego warzywa (pokrojone na drobne kawałki). Nie należy karmić ptaków wodnych tylko i wyłącznie chlebem. Może on jednak stanowić dodatek w ptasiej diecie ale powinien być świeży i pokruszony na drobne kawałki.

labedz
Do mojego karmnika przylatują sikorki, wróble, sójki, sroki, kosy i gile. Niestety uchwycenie ich na zdjęciach nie jest łatwe.

Ptak

Sikorka

Ptak-gil

Gil

Ptak-wrobel

Wróbel

Ptak-kos

Kos

Ptak-sojka

Sójka

Dokarmiajmy ptaki z rozwagą i tylko wtedy, gdy tego naprawdę potrzebują. Nie powinniśmy zbyt wcześnie rozpoczynać karmienia i w zbyt dużych ilościach, ponieważ skutkiem tego może być to, że ptaki zamiast odlecieć na zimę zdecydują się przezimować. Niektóre mogą również przestać poszukiwać jedzenia samodzielnie i liczyć tylko i wyłącznie na pokarm, który dostają od człowieka. W karmieniu powinniśmy być konsekwentni i jeśli już zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków, to powinniśmy robić to regularnie aż nadejdzie wiosna.

2 Komentarzy

  1. Pati.. Pati..
    12 grudnia 2015    

    Ach ta zima.. na pewno nas wszystkich zaskoczy : D a z tymi warzywami dla łabędzi to mnie zaskoczyłaś!

    • Marta Marta
      12 grudnia 2015    

      Ciekawe tylko kiedy nas zaskoczy 🙂 Może w tym roku uda się i będzie śnieg na święta. Wszyscy zazwyczaj chlebem karmią łabędzie, a równie dobrze można im dać coś co im nie szkodzi. Marchewkę czy seler pewnie każdy w domu ma 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autor

MarciaTime

Mam na imię Marta, urodziłam się i mieszkam w Gdańsku. Jest mi bardzo miło, że mogę Cię gościć na moim blogu. Interesuję się zdrowym i aktywnym stylem życia. Uwielbiam gotować i (czytaj więcej)

Social Media

MarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTime


Przepisy kulinarne