fbpx

Sposoby na bezpieczne opalanie

Bezpieczne-opalanie

Latem większość z nas marzy o pięknie opalonym ciele. Skóra o kolorze lekko oliwkowym wygląda ładnie i świeżo. Zdrowa opalenizna sprawia, że wyglądamy nieco szczuplej i zgrabniej. Dodatkowo promienie słoneczne produkują witaminę D, która m. in. pomaga prawidłowo budować kości, poprawia odporność i ma działanie antydepresyjne. Odrobina słońca służy każdemu z nas. Jednak powinniśmy umieć zachować umiar. Zbyt długa ekspozycja na słońcu może nam zaszkodzić. Skóra robi się sucha i twarda, zauważalny jest brak dawnej miękkości i elastyczności. Znacznie szybciej pojawiają się zmarszczki. Grożą nam poparzenia, uczulenia, a nawet rak skóry. W tym wpisie dowiesz się jak zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UV i opalać się bezpiecznie. Zdrowa opalenizna, to brak oparzeń.

Kremy-do-opalania

Zasady bezpiecznego opalania:

1. Przede wszystkim stosujmy filtry SPF. Filtry ochronne zawarte w kremach, mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i zwolnić proces opalania czyniąc go bezpieczniejszym. Skóra chroniona przed słońcem starzeje się wolniej.

2. Bez względu na to, czy mamy jasną czy ciemną karnację stosujmy kremy z filtrem.

3. Rozpoczynając sezon letni, nie narażajmy naszej skóry od razu na wielogodzinne opalanie się na słońcu. Pozwólmy jej stopniowo przyzwyczaić się do słońca. W pierwsze dni wybierajmy krem z wyższym filtrem np. SPF 30 lub więcej. Pamiętajmy, że skóra twarzy potrzebuje wyższej ochrony od reszty ciała.

4. Unikajmy opalania w godzinach od 11 do 15, w tym czasie słońce działa najbardziej intensywnie i nasza skóra jest narażona na promieniowanie słoneczne o największym stężeniu.

5. Podczas opalania pamiętajmy, żeby nałożyć krem z filtrem minimum 20 min przed wyjściem na słońce. Następnie powinniśmy ponownie aplikować go co około 2 godziny. Nawet jeśli mamy krem wodoodporny, to tuż po wyjściu z kąpieli powinniśmy powtórzyć jego aplikację.

6. Ważne jest aby dobrać odpowiedni rodzaj filtru do naszego fototypu skóry. Dla uproszczenia możemy kierować się ogólną zasadą, która mówi, że im jaśniejszy jest odcień naszej skóry tym wyższy faktor SPF powinniśmy wybrać. We wcześniejszym wpisie jak określić fototyp naszej skóry możecie na ten temat znaleźć więcej informacji.

7. Latem zazwyczaj przypominamy sobie o kremie z filtrem w momencie gdy planujemy kilkugodzinne opalanie. Słońce jest także w inne dni, które spędzamy na świeżym powietrzu, a nie myślimy żeby się odpowiednio przed nim zabezpieczyć np. w drodze do pracy, sklepu, jeżdżąc na rowerze, czy popijając kawę na tarasie. Nawet w pochmurne dni promienie słoneczne docierają do naszego ciała. Zabezpieczmy się więc przynajmniej minimalną ochroną SPF 8.

8. Pamiętajmy, że skóra w wodzie opala się szybciej. Nie używając kremu z filtrem znacznie łatwiej możemy nabawić się poparzeń.

9. Często słyszy się opinie, że ktoś wybiera się na krótki urlop i nie smaruje się kremem, ponieważ boi się, że nie będzie opalony. Żaden krem z filtrem nie jest wstanie zatrzymać promieniowania słonecznego w 100%, więc nie bójmy się o to. Najważniejsze jest żeby opalić się bezpiecznie i uniknąć oparzeń ciała. Promienie słoneczne docierają do nas nawet jeśli jesteśmy w cieniu.

10. Pamiętajmy o nakryciu głowy. Brak kapelusza czy czapki w upale może być przyczyną udaru.

11. Używajmy okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem. Brak filtrów w okularach zamiast ochronić może zaszkodzić naszym oczom.

12. Podczas opalania unikajmy korzystania z perfum i dezodorantów, ponieważ mogą przyczynić się do przebarwień na skórze.

13. W trakcie zażywania kąpieli słonecznej należy spożywać dużo płynów, ponieważ skóra szybciej paruje i traci wodę.

14. Najładniejszą i najrówniejszą opaleniznę otrzymamy w ruchu. Warto więc połączyć opalanie ze sportem np. bieganie, jazda na rolkach, rowerze czy sporty plażowe.

15. Po kąpieli słonecznej stosujmy specjalne kremy kojące i chłodzące po opalaniu. Nasza skóra naprawdę tego potrzebuje. Na odpowiednio nawilżonej skórze opalenizna utrzymuje się dłużej. Produkty te łagodzą również podrażnienia i przynoszą skórze natychmiastową ulgę. Przedłużają trwałość opalenizny i pozwalają uzyskać ładniejszy i zdrowszy koloryt. Dobrze jest wybierać kosmetyki, które w swoim składzie mają kwas hialuronowy. Posiada on właściwości silnie nawilżające i gojące.

16. Warto wzbogacić swoją dietę w beta-karoten, który wspomaga opalanie, zmniejsza ryzyko poparzeń skóry i przedłuża trwałość opalenizny. Jest wiele dostępnych suplementów zawierających ten składnik. Lepiej jednak dostarczyć go w sposób naturalny spożywając dużo warzyw i owoców.

Sloneczna-plaza

Stosując się do tych zasad na pewno spowolnimy procesu starzenia się naszej skóry. Opalanie będzie bezpieczniejsze i unikniemy wielu nieprzyjemności związanych z nadmiernym kontaktem naszej skóry z promieniowaniem słonecznym np. poparzeń.

Slonce

Plaza

2 Komentarzy

  1. Jedidiah Jedidiah
    2 października 2015    

    Superb, what a blog it is! This web site presents helpful facts to us, keep it up.|

    • Marta Marta
      2 października 2015    

      Thank you, It’s very nice 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autor

MarciaTime

Mam na imię Marta, urodziłam się i mieszkam w Gdańsku. Jest mi bardzo miło, że mogę Cię gościć na moim blogu. Interesuję się zdrowym i aktywnym stylem życia. Uwielbiam gotować i (czytaj więcej)

Social Media

MarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTime


Przepisy kulinarne