Nie pomyślałabym, że wegański sernik karmelowy może być taki pyszny, tym bardziej, jeśli głównym składnikiem jest kasza jaglana. Migdałowo kakaowy spód, na którym znajduje się masa sernikowa z delikatnym smakiem wegańskiego karmelu. Za to na górze słodki karmel w czystej postaci posypany płatkami migdałów. Dla mnie niebo w gębie ale usłyszałam również, że sernik jest bajeczny 🙂 Do jego przygotowania nie potrzebujecie nawet piekarnika, ponieważ to ciasto lodówkowe bez pieczenia. Zbliżają się Święta, więc jeśli szukacie przepisu, którym zachwycicie gości lub po prostu macie ochotę na coś innego i do tego wegańskiego, to koniecznie spróbujcie przepisu na wegański sernik karmelowy.
Do przygotowania wegańskiego sernika karmelowego potrzeba:
Spód sernika:
-
1/2 szklanki daktyli (około 12 sztuk),
-
1 i 1/2 szklanki migdałów,
-
1 łyżka kakao,
-
2 łyżki wody z daktyli,
-
1 łyżka oleju kokosowego,
-
3 łyżki pasty tahini.
Masa sernikowa:
-
1 szklanka daktyli (około 24 daktyli),
-
5 dużych łyżek masła orzechowego,
-
1 szklanka suchej kaszy jaglanej,
-
1 szklanka orzechów nerkowca,
-
sok z jednej cytryny.
Polewa z wegańskiego karmelu:
-
1 szklanka daktyli (około 24 daktyli),
-
3 łyżki masła orzechowego,
-
płatki migdałów do posypania.
Wykonanie wegańskiego sernika karmelowego
Spód sernika
Sernik rozpoczynamy od wykonania spodu. Daktyle moczymy we wrzątku około 15 minut. W tym czasie w blenderze mielimy migdały. Następnie dodajemy do nich namoczone daktyle, pastę tahini, olej kokosowy, kakao i wodę, w której moczyły się daktyle. Ja dałam 2 łyżki ale jeżeli spód będzie wydawał się zbyt suchy i gęsty, to można dodać trochę więcej tej wody. Po zblendowaniu na jednolitą masę, spód wykładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Masę migdałową ubijamy aby dokładnie przylegała do blachy. Następnie wstawiamy ją do lodówki, a w tym czasie przygotowujemy masę sernikową.
Masa sernikowa
Kaszę jaglaną gotujemy w 4 szklankach wody. W jaki sposób przygotować kaszę jaglaną do gotowania, znajdziecie we wpisie kasza jaglana – właściwości królowej kasz. Następnie moczymy daktyle we wrzątku około 15 minut oraz wyciągamy namoczone wcześniej orzechy nerkowca. Najlepiej jest je zalać wodą kilka godzin wcześniej. Do blendera przekładamy daktyle, masło orzechowe, orzechy nerkowca oraz sok z wyciśniętej cytryny. Wszystkie składniki dokładnie blendujemy na jednolitą masę. Następnie powoli przekładamy ugotowaną i wystudzoną kaszę jaglaną cały czas blendując. Jak połączymy nasz karmel z kaszą jaglaną, to gotową masę przekładamy na wcześniej przygotowany spód migdałowy. Ponownie wstawiamy do lodówki i zabieramy się za przygotowanie polewy z wegańskiego karmelu.
Polewa z wegańskiego karmelu
W przypadku polewy z wegańskiego karmelu postępujemy bardzo podobnie. Daktyle moczymy we wrzątku, a następnie blendujemy je z masłem orzechowym. Najlepiej jest dodać kilka łyżek wody od moczenia daktyli aby polewa była trochę rzadsza i łatwiej było ją rozsmarować na masie sernikowej. Wierzch polewy obsypujemy płatkami z migdałów.
Gotowe ciasto wstawiamy do lodówki najlepiej na całą noc.
Sernik przygotowałam na okrągłej blasze o średnicy 24 cm.
Smacznego!
Miałam okazję skosztować – jest PRZEPYSZNY!!!! Na pewno kiedyś sama go zrobię 🙂
Cieszę się bardzo, że sernik Ci smakował ? i mam nadzieję, że faktycznie wypróbujesz przepis sama ?
Ale bomba! Mmm.. rozpustny zdrowy sernik 😀
Dziękuję 😀
Zapłaciłaby żeby ktoś mi taki zrobil
To może ktoś się skusi zrobić 😀