fbpx

Co warto zobaczyć w Wilnie. Wilno na weekend (część 1)

 

co-warto-zobaczyc-w-wilnie

Myślałam, że w tym roku nie będzie wyjazdów wakacyjnych, a tu całkiem niespodziewanie wyskoczyły bardzo fajne wakacje w Wilnie. Plany zaczęły się od domku na mazurach. Z domkiem nie było jednak tak łatwo w odpowiadającym nam terminie, dlatego pozostało nam wynajęcie pokoi i z paczką przyjaciół wyruszyliśmy na Mazury. Z mazur to już całkiem blisko na Podlasie, gdzie chcieliśmy udać się w drugiej kolejności, ale jak przyszło co do czego, to po głębszej analizie postawiliśmy na Wilno. W końcu to jakieś 4 h drogi autem. I tym o to sposobem spędziliśmy wspaniały weekend w Wilnie i do tego dopisała nam pogoda.

W Wilnie byliśmy od czwartku 06.08 do poniedziałku 10.08. Mieliśmy 3,5 dnia na zwiedzanie. Mieszkaliśmy w hotelu na obrzeżach centrum, więc wszędzie było w miarę blisko i chodziliśmy na piechotę. Uważam, że Wilno jest idealnym miastem, które można zwiedzić w weekend. Jeżeli jesteście ciekawi co warto zobaczyć w Wilnie, to najważniejsze informacje znajdziecie poniżej.

Dzień 1 – spacer po centrum

Zaraz po przyjeździe i zameldowaniu się w hotelu udaliśmy się na spacer do centrum. Byliśmy bardzo zaskoczeni, ponieważ nie spodziewaliśmy się, że to miasto będzie tak tętniło życiem. Mnóstwo ludzi przesiadywało w ogródkach pubowych i restauracjach. Nawet trafiliśmy na festiwal food trucków, gdzie była niezła imprezownia z DJ. Grała bardzo głośno muzyka i było naprawdę dużo ludzi, co nas trochę zdziwiło. Sami mieliśmy ochotę tam usiąść i coś zjeść, ale w obecnej sytuacji nie było to zbyt bezpieczne, więc po prostu poszliśmy dalej.

Impreza-wilno

Wilno-impreza

Udaliśmy się w stronę ratusza w centrum starego miasta.

Ratusz-wilno

Ratusz w Wilnie.

Następnie poszliśmy na Ostrą Bramę.

Ostra-brama

Ostra Brama

Wilno-balony

Już pierwszego dnia zobaczyliśmy na niebie balony.

bastion-wilno

Wieża Giedymina.

Potem poszliśmy ulicą z knajpkami w stronę katedry i wieży. Miejsce w, którym był zamek, z którego została tylko wieża i ruiny.

katedra-dzwonnica-wilno

Dzwonnica i katedra.

W powrotnej drodze zaszliśmy do jednej z knajpek, która była schowana w podwórzu i tam zamówiliśmy przystawki i drinki, żeby nieco spróbować tamtejszych specjałów.

restauracja-kawiarnia-wilno

Przepiękne kwieciste wejście do jednej z kawiarni oraz knajpka w podwórzu, w której jedliśmy.

Dzień 2 – Dzielnica biznesowa, Wieża Giedymina, Katedra z Dzwonnicą i Pałac

Najpierw poszliśmy w stronę białego mostu, żeby zobaczyć miejsce, gdzie startują balony.

dzielnica-biznesowa-wilno

Wilno-dzielnica-biznesowa

Dzielnica biznesowa

dzielnica-biznesowa

dzielnica-biznesowa-wilno-litwa

Potem poszliśmy na wieżę (dzwonnicę) znajdującą się przy katedrze. Weszliśmy do środka, aby ją zwiedzić. Koszt biletu to 5 euro z wejściem na samą wieżę do góry. Można było kupić droższy bilet chyba za 8 euro z możliwością zwiedzania również podziemi. Niestety na wieży nie ma wyjścia na zewnątrz, aby zrobić zdjęcia panoramy. O pełnej godzinie na wieży dzwoni duży dzwon, a co 15 min mały.

Dzwomnnica-katedra-wilno

Katera i dzwonnica.

wilno-dzwonnic

Widok w środku dzwonnicy.

dzwonnica-wilno

Zdjęcie z prawej strony pokazuje widok, który można było podziwiać na samej górze dzwonnicy. Niestety tylko przez siatkę.

Następnie udaliśmy się do środka Katedry.

Wilno-katedra

Wilno-katedra

Katedra w środku.

katedra-wilenska-litwa

Katedra i Pałac Wielkich Książąt Litewskich.

pomnik-dzwonnica-wilno

Dzwonnica i pomnik koło Katedry i Pałacu.

Następnie do pałacu księcia, ale nie wchodziliśmy do środka, aby zwiedzać.

Palac-ksiazat-litewskich

Pałac Wielkich Książąt Litewskich.

Wilno-palac-ksiazat

Pałac Wielkich Książąt Litewskich.

Palac-ksiazat-litewskich

Wejście do Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.

Zegar-przy-palacu

Zegar na Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.

Palac-ksiazat-wilno

Dziedziniec w Pałacu.

Palac-ksiazat-wilno

Dziedziniec w Pałacu.

Zaplanowaliśmy sobie raczej takie zwiedzanie z zewnątrz, starając się unikać mocno przeludnionych miejsc, a zwiedzanie w maskach w 30-stopniowym upale nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego też unikaliśmy miejsc z dłuższym zwiedzaniem w środku.

Następnie udaliśmy się na wieżę i ruiny zamku. Wejście na wieżę było w pełnym słońce, ale kawałek szliśmy pod górę i byliśmy na miejscu. Z drugiej strony była również możliwość wjazdu kolejką, ale to raczej była wersja dla osób, które nie mają możliwości wejść lub są po prostu leniwe, ponieważ górka nie była aż taka wysoka. Po wejściu pod samą wieżę można było kupić bilet za 5 euro i wejść na wieżę do góry. My jednak zrezygnowaliśmy z wejścia na samą wieżę, ponieważ już pod samą wieżą był piękny widok na miasto. Można było zrobić super zdjęcia panoramy. W oddali było widać 3 białe krzyże, które były naszym kolejnym punktem zwiedzania.

wilno-wieza-giedymina

Wieża Giedymina

Wilno-wieza

Wieża Giedymina.

Wieza-giedymina-wilno

Cennik wejścia na górę Wieży Giedymina.

Wilno-ruiny-zamku

Ruiny zamku.

Ruiny-zamku-wilno

Ruiny zamku.

panorama-wieza-giedymina

Przepiękny widok na panoramę koło wież Giedymina.

panorama-wilno

MarciaTime-wilno-litwa

Zeszliśmy z wieży i poszliśmy w stronę kolejnego punktu widokowego trzech białych krzyży, czyli udaliśmy się z jednej górki na drugą górkę.

3-krzyze-wilno-litwa

Po tych wszystkich górkach poszliśmy odpocząć sobie do parku.

pak-wilno

Kwiaty-w-parku-w-Wilnie

W parku było bardzo dużo przepięknych kwiatów.

Park-wilno

Przy wejściu do parku załapaliśmy się na pyszne lody.

Po odpoczynku w parku udaliśmy się pospacerować po uliczkach Wilna. Poszliśmy w bardzo fajne miejsce, gdzie na ścianach były różnego rodzaju obrazki i figurki.

Wilno-uliczki

wilno-obrazki

wilno-obrazy-na-ulicach

Wilno-dzbanki

Nawet takie cuda 🙂

Wilno-dzbanki

Wilno-kawiarnia

Jedna z uroczych kawiarenek 🙂

Wilno-spacer-po-miescie

Wilno-ulice

Wilno-uliczki

wilno-kwiaty

Wilno-kosciol

Kościół Świętej Katarzyny w Wilnie.

Po spacerze przepięknymi uliczkami Wilna udaliśmy się na pyszny obiad. O jedzeniu i co warto zjeść w Wilnie, napiszę w kolejnym wpisie.

Następnie wybraliśmy się na biały most, gdzie obok mieliśmy nadzieję, że będą startować balony. Balonów tym razem nie było, ale odpoczęliśmy sobie w przepięknych widokach. 

 

Poniżej znajduje się mapka z najważniejszymi atrakcjami w Wilnie. 


 

W tym wpisie opisałam nasze dwa pierwsze dni w Wilnie. Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć w Wilnie. Trzeci dzień naszego zwiedzania możecie przeczytać we wpisie -> Co warto zobaczyć w Wilnie. Wilno na weekend (część 2) Natomiast czwarty dzień znajdziecie tu -> Zamek w Trokach w Wilnie. Jeżeli zastanawiacie się czy warto pojechać do Wilna, to zdecydowanie polecam.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autor

MarciaTime

Mam na imię Marta, urodziłam się i mieszkam w Gdańsku. Jest mi bardzo miło, że mogę Cię gościć na moim blogu. Interesuję się zdrowym i aktywnym stylem życia. Uwielbiam gotować i (czytaj więcej)

Social Media

MarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTime


Przepisy kulinarne