fbpx

Jak ukoić oparzenia słoneczne?

Oparzenia skory

Lato, słońce, plaża i pięknie opalona skóra. Na pewno wiele z nas uwielbia taki wypoczynek. Niestety nie zawsze kończy się on tak jak byśmy chcieli i borykamy się z oparzeniami skóry. Czasami za słabo zabezpieczymy się przed promieniami słonecznymi. Czasami zbyt rzadko ponownie aplikujemy krem, a czasami w ogóle tego nie robimy. Konsekwencje są bolesne. Zaczerwieniona i podrażniona skóra piecze i swędzi, a po kilku dniach zaczyna schodzić. Jeśli przedawkujemy przebywanie na słońcu może dojść nawet do oparzeń skóry. W szczególności narażone są na nie osoby o bardzo jasnej karnacji, ich skóra jest mniej odporna na promienie słoneczne. Pamiętajmy żeby zachować umiar w opalaniu i zawsze po czasie spędzonym na słońcu ukoić i odpowiednio nawilżyć naszą skórę.

Sposoby na ukojenie oparzeń słonecznych:

1. Na rynku dostępnych jest wiele świetnych kosmetyków po opalaniu i na oparzenia słoneczne. Łagodzące balsamy, kojące żele i chłodzące spraye zadbają o odpowiednie nawilżenie wysuszonej skóry przez słońce. Nawilżą ją, ochłodzą i wspomogą w regeneracji. Do tego często utrwalą i przedłużą opalenizną, a także pozwolą jej nabrać ładniejszy koloryt. Robiąc zakupy kosmetyków do opalania nie zapominajmy o tych po opalaniu.

2. Nie mając odpowiedniego balsamu po opalaniu możemy wspomóc naszą skórę w pierwszej kolejności domowymi sposobami. Zaczynając od prysznica w letniej wodzie, nie lodowatej, ponieważ opalona skóra jest bardzo rozpalona i bardzo zimna woda mogłaby doprowadzić do szoku termicznego. Nie używajmy żelu do mycia i gąbki aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

3. Po prysznicu możemy na skórę nałożyć okład z kefiru, maślanki lub zsiadłego mleka. Wystarczy jałową gazę nasączyć w wybranym produkcie i nałożyć na skórę na około 20 min., a następnie spłukać. Taki okład pomoże nawilżyć skórę i przynieść ulgę oparzeniom słonecznym.

4. Ukojenie naszej skórze przyniesie także ocet biały lub jabłkowy. Można nakładać go na oparzoną skórę w taki sam sposób jak kefir, robiąc okład z jałowej gazy pozostawionej na około 20 min. Innym sposobem będzie wlanie octu do buteleczki z atomizerem i spryskanie skóry bezpośrednio. Można użyć ocet samodzielnie lub rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1.

5. Innym rozwiązaniem jest położenie na oparzoną skórę plastrów ze świeżego ogórka na około 20 min.

6. Kolejnym domowym sposobem jest namoczenie gazy zimnym sokiem z aloesu. Nałożony na skórę na około 15 min. pozwoli szybciej zregenerować się uszkodzonemu naskórkowi i zapobiegnie jego złuszczaniu.

7. Bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie skóry od wewnątrz. Dlatego należy pić dużą ilość wody, która pomoże skórze szybciej przywrócić stan równowagi, zapobiegnie wysuszeniu i zadziała kojąco na jej podrażnienia.

8. Na oparzoną przez słońce skórę nakładajmy luźne, przewiewne i delikatne ubrania, najlepiej z bawełny. Starajmy się aby nic nas nie ocierało i nie podrażniało.

9. Przez kolejne dni nie wykonujmy peelingu aby dodatkowo nie podrażniać naszej skóry.

10. Dopóki nasze zaczerwienienia nie znikną, unikajmy słońca.

Najlepszym sposobem na uniknięcie oparzeń słonecznych jest ustalenie naszego fototypu skóry i stosowanie zasad bezpiecznego opalania. Oparzenia słoneczne są bolesne i nieprzyjemne, postarajmy się do nich nie doprowadzić.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autor

MarciaTime

Mam na imię Marta, urodziłam się i mieszkam w Gdańsku. Jest mi bardzo miło, że mogę Cię gościć na moim blogu. Interesuję się zdrowym i aktywnym stylem życia. Uwielbiam gotować i (czytaj więcej)

Social Media

MarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTime


Przepisy kulinarne