fbpx

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Noworoczne-postanowienia

Początek każdego roku sprzyja do stawiania sobie postanowień noworocznych. To już chyba tradycja, że wszelkie zmiany są wprowadzane w nowym roku. Mamy wiele planów i ambicji, niestety na tym często się kończy. Do najpopularniejszych postanowień noworocznych jakie sobie wyznaczamy zaliczają się: utrata wagi, regularne treningi, rzucenie papierosów i naukę języka obcego. Przytłoczeni pracą i codziennymi obowiązkami nie do końca wiemy, jak znaleźć czas i zrealizować wszystkie nasze postanowienia. Często jesteśmy zmęczeni i zabiegani, zasiadamy na kanapie z paczką ciastek i oglądamy film. Oczywiście obiecujemy sobie, że zaczynamy od jutra. Nie muszę już chyba dodawać jak wygląda jutro. Dlatego pamiętajmy, że wszystko to, co mamy zrobić jutro zróbmy dzisiaj. Nie przekładajmy i nie odwlekajmy, ponieważ przez takie działania jeszcze trudniej jest nam się zabrać do roboty. Poniżej przedstawiam kilka sposobów, które pomogą nam zrealizować postanowienia noworoczne.

Postanowienia-noworoczne

5 sposobów na postanowienia noworoczne

1. Nie wymagajmy od siebie za dużo i nie stawiajmy sobie postanowień niemożliwych do zrealizowania. Jeżeli od nowego roku zaplanujemy zmienić nasze życie o 360 stopni, to zapewne ta zmiana nie potrwa zbyt długo i szybko się zniechęcimy. Zastanówmy się, co jest dla nas najważniejsze i ustalmy priorytety. Przecież nikt nie jest w stanie zmienić nagle wszystkiego. Małymi kroczkami podążajmy do naszego celu.

2. Najważniejsze jest aby postanowienia noworoczne zamienić w konkretne plany. Bez tego ani rusz. Większość postanowień nie będzie zrealizowana dopóki nie zamieni się ich na plany i konkretny tok działania. Jeżeli chcemy schudnąć, to z góry ustalmy dokładnie nasze treningi, kiedy ćwiczymy i co. Nie przekładajmy i nie skracajmy treningów, a jeżeli zdarzy się sytuacja wyjątkowa, to pamiętajmy, że wszystko, czego nie zrobiliśmy dzisiaj musimy nadrobić na kolejny dzień. Jeżeli zaplanowaliśmy, że będziemy uczyć się języka obcego, to na sam początek nie ustalajmy, że nasza nauka będzie trwała godzinę co drugi dzień, bo zapewne będzie to dla nas ciężkie do zrealizowania, jeżeli wcześniej w ogóle nie poświęcaliśmy na to czasu. Nie chodzi mi o to aby uczyć się raz w tygodniu przez godzinę, bo systematyczna i częsta nauka daje największe efekty. Możemy rozwiązać ten problem w inny sposób, uczmy się co drugi dzień, czy nawet codziennie ale ustalmy krótszy czas i może postarajmy się wykorzystać czas, który tak naprawdę byłby zmarnowany np. podczas jazdy autobusem, czy w oczekiwaniu na przystanku lub staniu w kolejce.

3. Nasze postanowienia noworoczne, które zamienimy w konkretne plany powinny zostać zapisane w notesie, czy kalendarzu. Będzie to miało na nas podobny wpływ, tak jak przy nauce. Jeśli zapisujemy to, czego się uczymy, to szybciej jesteśmy w stanie tę wiedzę zapamiętać. Ustalenie i zapisanie konkretnych planów będzie miało na nas podobny wpływ.

4. Kolejną dobrą metodą jest umówienie się z inną osobą. Jeżeli mamy ten sam cel, to działajmy razem. Będziemy się wzajemnie motywować i będzie nam raźniej, a w chwilach zwątpienia właśnie ta druga osoba będzie mogła nas zmotywować do działania. Czasami też po prostu sami nie będziemy chcieli być gorsi od naszego kompana i pomimo gorszego dnia nasz plan zrealizujemy. A odrobina zdrowej rywalizacji nikomu nie zaszkodzi.

5. Nagradzajmy się za małe sukcesy. To zawsze pomaga, bo w końcu, kto nie lubi pochwał i nagród? W dzieciństwie jesteśmy nagradzani za dobre zachowanie i oceny, w życiu dorosłym również tych nagród potrzebujemy. Najlepiej ustalmy na początku, co i w jakim czasie musimy zrobić aby móc dostać nagrodę za ciężką pracę. Dla jednych może będzie to jakieś odstępstwo od diety, zakup nowej rzeczy, czy jakaś inna rozrywka. Na pewno zmotywuje nas to do dalszego działania. Największą jednak nagrodą będzie satysfakcja ze zrealizowania naszych postanowień noworocznych. Bo tylko my sami wiemy, ile trudu i ciężkiej pracy nas to kosztowało. I właśnie takiej nagrody życzę każdemu.

Pamiętajmy, że ile siły i wewnętrznej motywacji znajdziemy w nas samych, tyle jesteśmy w stanie osiągnąć w życiu. Ciężka praca włożona w realizację naszych postanowień noworocznych będzie doceniona i zawsze się opłaci.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autor

MarciaTime

Mam na imię Marta, urodziłam się i mieszkam w Gdańsku. Jest mi bardzo miło, że mogę Cię gościć na moim blogu. Interesuję się zdrowym i aktywnym stylem życia. Uwielbiam gotować i (czytaj więcej)

Social Media

MarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTime


Przepisy kulinarne