fbpx

10 porad, jak robić lepsze zdjęcia telefonem?

 

lepsze-zdjęcia-telefonemJak robić lepsze zdjęcia telefonem? To pytanie zadajemy sobie coraz częściej, ponieważ w ostatnich latach telefon stał się najpopularniejszym i najbardziej dostępnym aparatem, który mamy zawsze przy sobie. Telefon nie jest ani zbyt duży, ani zbyt ciężki, dlatego coraz częściej w życiu codziennym zastępuje on profesjonalny sprzęt fotograficzny. Producenci telefonów starają się również, aby aparaty fotograficzne w telefonach miały coraz lepszą jakość. Jakiś czas temu napisałam również artykuł z 5 powodami, dla których warto robić zdjęcia smartfonem.

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem?

Poniżej znajdziecie 10 porad, które poprawią jakość zdjęć wykonywanych telefonem.

1. Czysty obiektyw

Czysty obiektyw, to całkowita podstawa. Zanim zaczniemy robić zdjęcia powinniśmy się upewnić, że obiektyw jest czysty. Najlepiej przetrzeć go specjalną do tego szmatką, aby go nie zarysować. Zdjęcie zrobione brudnym obiektywem zazwyczaj wygląda na rozmazane i brakuje mu kolorów.

2. Dobre światło

Dobre światło to kolejna bardzo ważna sprawa. Najlepsze jest światło dzienne. Przy takim świetle zdjęcia wychodzą bardzo naturalnie. Kolory są piękne i głębokie, a zdjęcia są ostre. Idealnie, jeśli słońce jest za lekko zachmurzonym niebem, ponieważ w ostrym słońcu na niebie bez żadnej chmurki, tego światła możemy mieć już za dużo. Wtedy kolory nie są już takie naturalne i mogą powstawać różne cienie np. na twarzy, jeśli fotografujemy osobę.

Nie zawsze jest możliwość robienia zdjęć w świetle dziennym, dlatego czasami niezbędne jest oświetlenie sztuczne, czyli specjalne lampy do fotografii.

3. Kadrowanie

Na kadrowanie warto zwrócić uwagę, już zanim wykonamy zdjęcie. Pozwoli nam to zaoszczędzić później trochę czasu, który byśmy musieli spędzić na obróbkę zdjęcia. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami kadrowania, aby nasze zdjęcia były lepsze. Bardzo pomocnym narzędziem przy kadrowaniu będzie włączenie linii siatki, o której piszę poniżej.

4. Linie siatki

W ustawieniach aparatu można włączyć linie siatki, które wyświetlają się w momencie robienia zdjęcia. To 2 poziome i 2 pionowe linie, które dzielą ekran na 9 kwadratów. Te linie pomogą zrobić nam zdjęcie z prostym horyzontem np. gdy fotografujemy morze i niebo. Przecięcia tych linii pokazują nam mocne punkty obrazu. Warto, aby na takich przecięciach znalazł się główny punkt na naszym zdjęciu.

5. Ostrość

Robiąc zdjęcie telefonem mamy możliwość wybrania, w którym miejscu zdjęcie ma być wyostrzone. Są różne opcje, możemy wybrać jeden punkt lub kilka, w którym aparat wyostrzy zdjęcie. Zmieniając wartość przysłony możemy również zadbać o drugi plan, aby był bardziej lub mniej ostry, a nawet rozmazany. Takie zdjęcia również mają swój urok.

6. Rozdzielczość zdjęcia

Warto w ustawieniach telefonu ustawić jak największą rozdzielczość zdjęcia. Czym więcej pikseli będzie miało zdjęcie, tym lepszej będzie jakości. Takie zdjęcia zrobione telefonem możemy również wywołać. Odbitki zdjęć możecie wykonać np. w Foto4U.

7. Brak ruchu

Kolejny ważny punkt, który odpowiada za robienie lepszych zdjęć telefonem, to brak ruchu. Idealną opcją jest użycie statywu. Jest wiele statywów do telefonów i większych i mniejszych. Prawda jest taka, że na co dzień statywu jednak nie nosimy. Przy codziennej fotografii warto wykorzystać własny łokieć do ustabilizowania telefonu. Łokieć opieramy o bok ciała albo podpieramy się o jakiś inny stabilny punkt.

8. Blenda

Blenda to bardzo pomocne narzędzie służące do odbicia światła. Są blendy duże i małe. Chodząc po mieście z telefonem, raczej blendy nie zabieramy, ale warto pamiętać, że rolę blendy może odegrać kilka innych przedmiotów np. biała karta czy kawałek sreberka. Natomiast robiąc zdjęcia telefonem w domu, możemy posłużyć się specjalną blendą. Fotografując jakiś przedmiot przy oknie, na zdjęciu uzyskamy efekt dobrego oświetlenia od strony okna. Blenda postawiona z drugiej strony, czyli np. okna świetnie doświetli i usunie cienie na przedmiocie, który fotografujemy.

9. Włączenie migawki innym przyciskiem

Czasami wykonując zdjęcie telefonem, ciężko jest nam dosięgnąć palcem do przycisku, który robi zdjęcie, w szczególności, gdy robimy sobie selfie. Warto w takich sytuacjach mieć ustawiony dodatkowy przycisk, który będzie włączał migawkę. Może to być np. przycisk z boku telefonu regulujący głośność.

10. Aplikacje

Dostępne na rynku aplikacje sprawiają, że nasze zdjęcia są coraz lepsze. W aplikacjach możemy zdjęcie odpowiednio wykadrować, wyprostować, wyostrzyć, podkręcić kolory, nałożyć gotowe presety i skorzystać jeszcze z wielu innych opcji. Często niezbyt udane zdjęcie, na którym nam zależy, możemy jeszcze w takiej aplikacji uratować. Aplikacje na telefon, którą ja najbardziej lubię to Lightroom i SnapSeed.

To już wszystko. Mam nadzieję, że te 10 porad skutecznie pomoże w robieniu lepszych zdjęć telefonem.

Artykuł sponsorowany *


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autor

MarciaTime

Mam na imię Marta, urodziłam się i mieszkam w Gdańsku. Jest mi bardzo miło, że mogę Cię gościć na moim blogu. Interesuję się zdrowym i aktywnym stylem życia. Uwielbiam gotować i (czytaj więcej)

Social Media

MarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTime


Przepisy kulinarne