fbpx

Które włoskie miasta warto odwiedzić jesienią?

 

Które-włoskie-miasta-warto-odwiedzić-jesienią

We Włoszech byłam już kilka razy. Włochy to jedno z tych państw, które jest piękne o każdej porze roku. A które włoskie miasta warto odwiedzić jesienią? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź poniżej. Jesienna pora roku będzie idealna na podróże, ponieważ kiedy u nas robi się już chłodniej, tam jeszcze w dalszym ciągu odczujemy trochę lata. Ja we Włoszech byłam już 5 razy i miałam przyjemność zwiedzić Mediolan, Pizę, Lukkę, La Spezię, Cinque Terre, Rzym i Wenecję. W tym dwa razy byłam na trekkingu w Dolomitach w Arabbię i Colfosco. Z ogromną przyjemnością bym do tych miast wróciła. A które włoskie miasta warto odwiedzić jesienią? W tym artykule opisze co nieco o trzech miastach.

Mediolan

Zacznę od Mediolanu, to przepiękne miasto zwane stolicą mody. Mediolan jest idealny do zwiedzenia na weekend.

Co warto zobaczyć w Mediolanie?

Katedra Duomo

Katedra-Duomo

włoskie-miasta

Przede wszystkim mediolańską katedrę Duomo. Katedra stoi na ogromnym placu, dookoła zazwyczaj jest pełno ludzi. To jeden z największych kościołów świata. Pewnie większość z nas ją kojarzy ze zdjęć. Katedra robi ogromne wrażenie, jest wyjątkowa. Ma mnóstwo elementów dekoracyjnych i bogatych zdobień oraz aż około 3,5 tysiąca figur. Można ją zwiedzać w środku oraz udać się na dach. Górna część katedry jest przepiękna.

Galeria Vittorio Emanuele II

Galeria-Vittorio-Emanuele-II

Galeria-Vittorio-Emanuele-II

Galeria znajduje się po lewej stronie placu zaraz przy katedrze Duomo i to kolejny obowiązkowy punkt, który warto odwiedzić. Jest to jedna z najstarszych galerii handlowych, gdzie znajdują się luksusowe butiki znanych domów mody oraz drogie restauracje. W galerii pod przepiękną szklaną kopułą znajduje się mozaika z herbem Turynu, przedstawiająca byka. Legenda głosi, że trzykrotne obrócenie się na pięcie na jego genitaliach przynosi szczęście. To miejsce ma już nawet specjalnie zaznaczone wgłębienie i każdy, kto tamtędy przechodzi, idzie do byka po swoje szczęście. Ja oczywiście również poszłam.

Teatr La Scala

Teatr-La-ScalaZaraz niedaleko Galerii Vittorio Emanuele II znajduję się Teatr La Scala. To najważniejsza scena operowa Mediolanu, a zarazem jest jednym z najsłynniejszych teatrów na świecie. Można zakupić bilet wstępu i udać się na zwiedzanie ekspozycji muzealnej.

Zamek Sforzów (Castello Sforzesco)

Zamek-Sforzów-MediolanCastello Sforzesco, czyli zamek, który znajduje się w parku Sempione. Można zakupić bilet wstępu i zwiedzić zamek w środku, gdzie znajduje się typowa włoska architektura i kilka bezcennych dzieł sztuki w tym arcydzieło Michała Anioła. Znajdują się tam również prace Pieta Rondanini, Da Vinci, Bramantino i Mantegna. Warto również zwiedzić przepiękne ogrody wokół zamku.

Łuk Pokoju (Arco della Pace)Łuk-Pokoju-Mediolan

Zaraz przy parku Sempione znajduje się Łuk Pokoju. Jest to łuk triumfalny, którego pomysłodawcą był Napoleon. Budowa łuku rozpoczęła się 1807 roku. Łuk wyznacza miejsce, skąd prowadziła droga z Mediolanu do Paryża.

Planując zwiedzanie Mediolanu warto jest zobaczyć te miejsca, które opisałam powyżej. To jedne z głównych punktów. Podsumowując Mediolan zdecydowanie jest miastem, które warto odwiedzić jesienią.

Wenecja

Które-włoskie-miasta-warto-odwiedzić-jesienią

Następnym miastem, o którym chciałabym wspomnieć jest Wenecja. To miasto, które ma niesamowity urok i piękne jest o każdej porze roku. Warto odwiedzić ją jesienią, ponieważ tak jak w innych włoskich miastach tu również poczujemy jeszcze powiew lata. W Wenecji byliśmy jeden dzień. Innymi słowy niewiele, ale nawet przez kilka godzin można całkiem sporo zobaczyć i odczuć klimat miasta. Podsumowując tu w Wenecji można poczuć się trochę jak w innym świecie w szczególności za sprawą wody i dość dużego ruchu, który na niej panuje. Co kawałek przepływa jakaś gondola, łódka czy tramwaj wodny. Sporo jest również wąskich uliczek, po których warto pobłądzić.

Wenecja-Włochy

Co warto zobaczyć będąc w Wenecji?

Plac Św. Marka (Piazza San Marco)

Plac-św-Marka-Wenecja

Piazza San Marco to największy plac Wenecji, uznany przez Napoleona Bonaparte za najpiękniejszy salon Europy. Plac od samego początku był ważnym miejscem. Dlatego odbywały się tu różnego rodzaju uroczystości i ważne wydarzenia. Plac pełnił także funkcje handlowe. Kupcy zamawiali na nim towar i nawiązywali kontakty biznesowe. Do dzisiaj są na nim białe linie, które kiedyś wyznaczały przestrzeń handlową. Przy Placu Św. Marka znajdują się kluczowe zabytki Wenecji.

Bazylika Św. Marka (Basilica di San Marco)

Bazylika-św-Marka-Wenecja

Bazylika Św. Marka to przepiękny kościół, który jest połączeniem różnych stylów. Od samego początku bazylika miała być „najpiękniejszą, jaką dotychczas widziano”. Bazylika Św. Marka jest wizytówką miasta. To jedno z głównych miejsc, które turyści odwiedzają zaraz po przyjeździe do Wenecji. Część Bazyliki można zwiedzić bezpłatnie, ale niektóre miejsca jak np. taras widokowy przy Loggia del Cavalli są za opłatą.

Dzwonnica Św. Marka (Campanile di San Marco)

Dzwonnica-św-Marka-Wenecja

Dzwonnica Św. Marka znajduję się naprzeciwko Bazyliki. Dzwonnica ma wysokość 98,5 m i jest najwyższym budynkiem w Wenecji. Została zbudowana w 912 r. jako dzwonnica dla bazyliki i latarnia dla statków. Przez ciężkie warunki pogodowe i pioruny, które w nią uderzyły dzwonnica się zawaliła, ale została odbudowana w 1912 roku.

Pałac Dożów (Palazzo Ducale)

Wenecja-Włochy-Pałac-Dożów

Pałac-dożów-wenecja

Pałac Dożów znajduje się zaraz obok Bazyliki Św. Marka. To druga najważniejsza budowla w Wenecji. Pałac Dożów przez prawie 1000 lat był siedzibą panujących w Wenecji dożów, tajnej policji oraz sądu. W Pałacu znajdowało się również więzienie, izba tortur oraz inne pomieszczenia ówczesnej administracji.

Canal Grande

Canal-Grande-Wenecja-Włochy

Canal-Grande-Wenecja

Które-włoskie-miasta-warto-odwiedzić-jesienią

Ogromny kanał przepływający przez Wenecję dzieli ją na dwie części. W każdej znajdują się po trzy dzielnice. Wzdłuż całego kanału ciągną się piękne pałace. Canal Grande odpowiada za niezwykłość tego miasta. Nad kanałem są tylko 4 mosty: Most Akademii, Most Rialto, Most Scalzi (Bosych) i Most Konstytucji.

Wenecja-Most-Scalzi

Most Scalzi (Bosych)

Wenecja-Most-Rialto

Most Rialto

Wenecja zdecydowanie jest miastem, które warto odwiedzić jesienią. Jeśli szukacie więcej inspiracji na jednodniowe wyjazdy, to polecam zajrzeć do wpisu: Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć w Pradze.

Które-włoskie-miasta-warto-odwiedzić-jesienią

Kościół San Giacomo di Rialto, to najprawdopodobniej najstarszy kościół w Wenecji.

Które-włoskie-miasta-warto-odwiedzić-jesienią

Ogromny zegar na wieży kościoła

Które-włoskie-miasta-warto-odwiedzić-jesienią

Kościół Santa Maria di Nazareth

Następnym miastem, w którym warto się zatrzymać jest:

Bolonia

Bolonia-włochy

Z Wenecji nie tak daleko jest do Bolonii. W Bolonii jeszcze niestety nie byłam, ale wygląda na to, że jest bardzo ciekawym i klimatycznym miastem. Bolonia leży między Padem a Apeninami. Miasto położone jest nad dwiema rzekami: Reno i Saveną. Mieszkańcy Bolonii mówią, że „Bolonii się nie zwiedza, w niej się żyję”. Innymi słowy w Bolonii można znaleźć wszystko co we włoskich miastach jest najpiękniejsze. Na przykład klimatyczne, duże historyczne centrum, tętniące życiem miejskie place, kamienice, zabytkowe kościoły, duże gmachy publiczne, pomniki, muzea i fontanny. Bolonia ma również świetną kuchnię. Dlatego jej mieszkańcy twierdzą, że w tym mieście jada się po prostu więcej niż gdziekolwiek indziej. Jak zaplanować plan zwiedzania? W jakiej porze roku najlepiej się tam udać oraz czy warto Bolonię odwiedzić jesienią? Polecam zajrzeć do artykułu co zobaczyć w Bolonii.

Podsumowując już na zakończenie mam nadzieje, że mój opis przekonał Was, że warto odwiedzić włoskie miasta jesienią.

 

Artykuł sponsorowany*

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autor

MarciaTime

Mam na imię Marta, urodziłam się i mieszkam w Gdańsku. Jest mi bardzo miło, że mogę Cię gościć na moim blogu. Interesuję się zdrowym i aktywnym stylem życia. Uwielbiam gotować i (czytaj więcej)

Social Media

MarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTimeMarciaTime


Przepisy kulinarne