Pewnie nie raz słyszeliście już słowo aquafaba lub pomysł zrobienia czegoś przy użyciu wody z ciecierzycy. Jak pierwszy raz o tym usłyszałam, to również zastanawiałam się, jak to jest w ogóle możliwe i kto wpadł na pomysł, żeby wykorzystać do czegoś wodę po ciecierzycy? A już na pewno nie pomyślałabym, żeby aquafabę wykorzystać do zrobienia deseru. No i przekonałam się, że jest to możliwe dopiero wtedy, gdy sama pierwszy raz spróbowałam zrobić mus czekoladowy na bazie aquafaby. Zdaję sobie sprawę, że ciężko jest wyobrazić sobie, że można zrobić mus czekoladowy z wody po ciecierzycy ale tak, potwierdzam można! Co lepsze ten mus czekoladowy jest przepyszny! Koniecznie zajrzyjcie do wpisu: mus czekoladowy z aquafaby. W takim razie, co jest takiego niezwyczajnego w aquafabie i o co tyle zachodu? Ta woda z ciecierzycy przy użyciu miksera ubija się na sztywną pianę, jak białko z jajek. Dzięki czemu możemy ją wykorzystać do zrobienia musów, kremów, deserów, ciast, bezy, czy nawet majonezu.
Co to jest aquafaba?
Aquafaba to inaczej woda z ciecierzycy lub innych strączków. To dokładnie ta woda, która znajduje się w puszce lub słoiku po ciecierzycy lub ta, która zostaje nam po ugotowaniu ciecierzycy. W skrócie mówiąc aquafaba to inaczej niesamowite odkrycie wegańskiego białka, które ma dokładnie takie same właściwości, czyli: skleja, łączy i spulchnia. Nazwa aquafaba to połączenie dwóch wyrazów, aqua czyli woda i faba to fasola. Odkryta została w 2012 roku i właśnie wtedy naukowcy wykonywali pierwsze jej badania, w których stwierdzili, że woda z ciecierzycy składa się głównie z białek i skrobi. Dodatkowo ma bardzo mało kalorii i nie posiada cholesterolu. Przełomowy moment dla aquafaby nastąpił, kiedy to francuski kucharz Joël Roessel odkrył, że wodę z ciecierzycy da się ubić na sztywną pianę tak samo jak biało z jajek. Dodając do niej trochę cukru stworzył wegańską bezę.
Jak ubić aquafabę?
Aquafabę ubijamy dokładnie w ten sam sposób jak białko z jajek. Oczywiście najłatwiej będzie przy pomocy miksera. Tak samo jak w przypadku białek gotowa piana z aquafaby jest na tyle sztywna, że nie wypada z odwróconego do góry nogami naczynia. Jedna puszka z ciecierzycy ma około 400 g, a w niej znajduje się około 150 ml wody z ciecierzycy. Ubita piana z jednej puszki jest porównywalna do 3 dużych lub 4 małych jajek.
Jak smakuje aquafaba?
Sama woda z ciecierzycy za ciekawie nie smakuje, tak właściwie nie ma co się dziwić, w końcu to woda po ciecierzycy. Przy ubijaniu możemy czuć również jej dość intensywny zapach. Nie można jednak się zniechęcać, ponieważ całe cudo z aquafaby wychodzi dopiero w gotowym deserze, czy wypieku. Po dodaniu innych składników smak ciecierzycy całkowicie zanika i gwarantuję, że jest niewyczuwalny.
Aquafaba to naprawdę niesamowite odkrycie i ratunek dla wszystkich wegan. Nawet jeżeli nie macie nic wspólnego z wegańską kuchnią, to i tak powinniście spróbować zrobić deser z aquafaby. Gwarantuję, że będziecie zadowoleni 🙂
Wygląda świetnie, super alternatywa dla jajek 😉
Dla tych co nie jedzą jajek, to najlepszy ratunek 🙂
oooo czytacie mi w myslach
To super 😀 Dziękuję za komentarz 🙂
Wow, rewelacja !!
Muszę o tym koniecznie Żonie powiedzieć bo to super sprawa jak się ma insulinooporność
🙂
Uwielbiam mus z aquafaby <3 🙂
Ja też 🙂
Też byłam bardzo zaskoczona jak się o tym wynalazku i już teraz wody z ciecierzycy nie marnuję 🙂
Kto by pomyślał, że takie rzeczy można zrobić z wody po ciecierzycy 🙂
Jeszcze nie robiłam, intryguje mnie ten wynalazek
Warto przetestować na własnej skórze 🙂
Uwielbiam aquafabę 😀 robiłam już z niej tyle rzeczy! Mus czekoladowy, lody, majonez, bezy, ciasta, naleśniki wychodzą super 🙂 a cały czas wpadają mi do głowy nowe pomysły 🙂
No to super:) widzę, że sporo już przetestowałaś 🙂
no niezle przyznam ze wstydem ze nie slyszalam o tym fajnie dowiedziec sie czegos nowego ?
Musisz koniecznie kiedyś spróbować 🙂
Super rozwiązanie dla vegan 🙂 i osób które nie mogą jeść jajek 🙂 opowiem o tym moim znajomym 🙂
Dokładnie 🙂